Beatles
Perný den

V kinech od 12. března.

Synopse

 

Perný den vychází ze stejnojmenného alba The Beatles, ale rozhodně se nejedná o suchopárnou reportáž či patetickou poctu. Režisér Richard Lester a čtyři protagonisté vytvořili dodnes svěží mix hraného filmu a dokumentu sršící vtipem a hudební energií, který vychází z principů grotesky a crazy komedie. Tempo snímku je pak určováno neutuchající kadencí epochálních hitů nejslavnější hudební skupiny všech dob – A Hard Day’s Night, All My Loving či Can’t Buy Me Love…

Číst dál

Film Perný den je obrazem jednoho typického perného dne v životě fantastické čtyřky 60. let, skupiny The Beatles. Základní dějovou linií je cesta The Beatles z Liverpoolu do Londýna na večerní koncert v televizi, přičemž na tuto linii se doslova nabalují jednotlivé miniepizody, gagy, groteskní situace či slapstickové etudy. Celý den začíná úprkem na nádraží, kde musí skupiny dramaticky uniknout hordám „beatlechtivých“ fanoušků a fanynek. To se jim nakonec povede, ale již během cesty vlakem začínají narážet na první humorné překážky, přičemž každý ze členů kapely si prožije svoje vlastní problémy a každý nakonec zažije svoji verzi perného dne. Základním problémem pro Paula McCartneyho je jeho šílený dědeček, pravý britský gentleman s uhlazeným zjevem a mimořádným talentem pro vytváření chaosu a bizarních situací. Ringo Starr chce konečně nalézt štěstí a smysl života, a proto se odpojuje do skupiny – aby nakonec skončil ve vězení s obviněním z potulky. John Lennon popichuje režiséra televizního přenosu (souboj šéfa se šéfem) a George Harrisona si pro změnu spletou s hercem, který se přihlásil na casting do jedné trendy televizní show. Obraz naprosté anarchie dotvářejí dva zmatení manažeři kapely pobíhající po jednotlivých lokacích, snažící se dát dohromady svoje ovečky a neustále se hádající o to, kdo z nich je vyšší. Vše ale nakonec končí tím nejdokonalejším happy-endem: našlapaným a nezapomenutelným televizním koncertem The Beatles (a následně, kruh se uzavírá, dalším unikem před zběsilými fanoušky).

O filmu

Scénář filmu napsal Alun Owen, kterého si vybrali sami The Beatles, neboť velmi uznávali jeho televizní hru No Trams to Lime Street a také pro jeho jedinečnou schopnost reprodukovat specifika liverpoolského nářečí. Owen trávil se skupinou velké množství času a dokázal napsat přesné a realistické dialogy sedící ke členům skupiny nejen svým obsahem, ale i svou jazykovou formou. Scénář také subversivním způsobem zpracovává fenomén tzv. Beatlemánie (jak jednou prohlásil Paul McCartney – „Náš život, to je vlak a hotelový pokoj a auto a hotelový pokoj a hotelový pokoj a hotelový pokoj.“) a prezentuje skupinu jako oběť své vlastní slávy a neúprosných manažerů. Ve filmu se tak objevuje celá řada ztřeštěných sekvencí na téma nekonečné slávy The Beatles, jak například dialog mezi Johnem Lennonem a fanynkou, ve kterém oba dospějí k závěru, že filmový Lennon se vůbec nepodobá Lennonovi z The Beatles a že zmíněná fanynka se onomu Lennonovi vlastně podobá daleko více. Ačkoliv pracovní názvy projektu zněly The Beatles nebo Beatlemania, jméno kapely není ve filmu ani jednou zmíněno (nápis The Beatles se objeví pouze na Ringových bicích, během svícení ve studiu a na helikoptéře).

Číst dál

Film byl natočen společností United Artists v černobílém cinéma-vérité stylu s velmi nízkým rozpočtem 500 000 amerických dolarů, přičemž samotné natáčení trvalo sedm týdnů. Film byl pro United Artists původně jakýmsi apendixem k soundtrackovému albu, které mělo vyjít v USA a sehrát klíčovou roli na tamějším trhu, jak prohlásil hlavní evropský producent United Artists Bud Ornstein: „Naše divize potřebuje dostat hudební album na americký trh a finance, které proděláme na filmu, získáme zpátky na hudebním albu.“ Filmový historik Stephen Glynn k tomu dodává: „Film Perný den byl původně míněn jako nízkorozpočtové exploatační dílo, který bude těžit z nového hudebního šílenství.“ Na rozdíl od většiny hraných filmů byly scény Perného dne natáčeny v pořadí, v jakém se nakonec objevily ve finálním střihu, začínalo se tedy 2. 3. 1964 na londýnském nádraží Marylebone. Dále se pak natáčelo ve vlaku mezi Londýnem a Mineheadem, v hospodě v Twickenhamu a v londýnském Scala Theatre. I když využití liverpoolského dialektu ve scénáři a následně ve filmu bylo velmi důležité, producenti z United Artists chtěli před americkým uvedením snímku předabovat dialogy členů skupiny více americkým a srozumitelnějším přízvukem. Skupina i režisér Lester však tento zásah striktně odmítli (Paul McCartney: „Pokud my bez problému rozumíme, když nějaký zasraný kovboj mluví s texaským přízvukem, Američané budou rozumět naši liverpoolšťině.“).

Film byl nakonec premiérován v londýnském Pavilion Theatre 6. 7. 1964 a soundtrack vyšel o několik dní později. Celý projekt se od začátku setkával s extrémním diváckým zájmem a v prvních týdnech uvedení filmu tak po Velké Británii putovalo více než 1600 filmových kopií s Perným dnem. V době uvedení filmu již byli The Beatles hudebním fenoménem (jejich vystoupení ve slavné americké The Ed Sullivan Show vidělo 70 000 000 diváků), ale ještě nebyli absolutními kulturními ikonami. Většina kritiků brala Perný den jako dobrou kořist a chystala se film strhat. Film byl ale tak hravý a originální, že naprostá většina recenzí byla veskrze pozitivní: kritici z Village Voice označili Perný den za „Občana Kanea mezi muzikály“, Roger Ebert jej označil za „jeden z milníků historie filmu“, New York Times ocenil snímek jako „vychytralou satiru na Beatlemánii a Beatles jako takové“.

Snímek nakonec ovlivnil masy mladých diváků na celém světě a celá řada pamětníků prohlašuje, že šedesátá léta začala doopravdy až s prvními tóny nové dvanáctistrunné kytary George Harrisona na začátku filmu. Perný den nejen znovu definoval pojem Beatlemánie, ale zapůsobil například i krátkými účesy The Beatles – tisíce mužů si po zhlédnutí filmu nechaly ostříhat vlasy nakrátko a tyto sestřihy jim často zůstaly až do začátku sedmdesátých let. Perný den také redefinoval žánr rock´n´rollových muzikálů jejichž čelnými představiteli byly snímky s Elvisem Presleym a jeho epigony – film byl inteligentní a zároveň neuctivý, nebral se vůbec vážně a byl natočen černobílým polodokumentárním stylem. Písně ze sountracku filmu se staly nesmrtelnými klasikami, ať už šlo o Can´t Buy Me Love, All My Loving, She Loves You nebo titulní song, který podle črty Ringo Starra sepsali přes noc Lennon a McCartney.

Formální stránka snímku reagovala nejen na předchozí Lesterovy opusy (například The Running, Jumping and Standing Still Film), ale inspirovala se i u tehdy inovativních metod francouzské nové vlny, například tzv. jump-cuty z Godardova U konce s dechem nebo zastaveným záběrem (mrtvolkou) ze závěru Truffautova Nikdo mne nemá rád. A zatímco tyto filmy již určitým způsobem zastaraly a sledujeme je především jako dobové milníky filmové historie, Perný den je stále divácky živý – především pro svoji hravost a pro prostý fakt, že se díváme na čtyři hudebníky a zároveň čtyři přátele, jak se královsky a zároveň upřímně baví.

Lester nebyl objevitelem různorodých formálních prostředků využitých v Perném dni, ale podařilo se mu je sestavit do systému tak přesvědčivého, že nakonec ovlivnil celou řadu dalších filmů a televizních pořadů. Dnes nám v televizi přijde samozřejmé, když sledujeme rychlé střihy, ruční kamery, rozhovory za běhu nebo za chůze, dialogy rychle vstřižené do jiných dialogů, hudební podkres k dokumentárnímu obrazu – celá řada těchto prvků je ve skutečnosti pravým uměleckým dědictvím Lesterova Perného dne.

Technické údaje

 

A Hard Day´s Night / Velká Británie 1964 / 87 minut

Režie:

Richard Lester

Scénář:

Alun Owen

Kamera:

Gilbert Taylor

Hudba:

The Beatles

Hrají:

John Lennon
Paul McCartney
George Harrison
Ringo Star
Wilfrid Brambell

Monopol:

Od 12. 3. 2015
Do 29. 2. 2016

Doporučená
přístupnost:

Přístupný

Žánr:

Hudební komedie

Typy kopií:

DCP, Blu-ray

Formát:

1 :1,75

Jazyk:

Anglicky

Titulky:

České

Objednat
do kina:

David Huspenina
program@acfk.cz
+420 724 339 341

Trailer:

 

Materiály:

CAPSA

Jméno: guest
Heslo: guest

Ke stažení

 

Zde najdete průběžně doplňovaný výběr materiálů k filmu. Kompletní nabídka materiálů včetně dcp trailerů je k dispozici na Capse (jméno a heslo: guest):

 

ACFK.CAPSA.CZ